Last Year's Lineup
Fest Info
Participate
Apply to Perform
Apply to Vend
Become a Sponsor
Festival Info
Festival Rules
Camping Rules
Handicap Access
Location
Black Bear is held at
Goshen Fairgrounds
116 Old Middle Street
Goshen, CT 06756
Get Directions
Cart
0
your cart
$0
:
Remove
No items found.
Product is not available in this quantity.
Schedule
3 days of music
Since we are still booking acts and confirming time slots, this schedule is subject to change. Check back often!
Friday
Oct 6th
Saturday
Oct 7th
Sunday
Oct 8th
Time
Main Stage
Acoustic Stage
12:00 pm
-
12:40 pm
Allison Leah
Allison Leah
12:40 pm
-
1:30 pm
Tall Travis
Tall Travis
1:30 pm
-
2:00 pm
Dim Lights, Thick Smoke
Dim Lights, Thick Smoke
2:00 pm
-
3:00 pm
Nick Depuy & The Big Fly
Nick Depuy & The Big Fly
3:00 pm
-
3:30 pm
The Bargain
The Bargain
3:30 pm
-
4:30 pm
The Whiskey Treaty Roadshow
The Whiskey Treaty Roadshow
4:30 pm
-
5:00 pm
Kirsten Maxwell
Kirsten Maxwell
5:00 pm
-
6:00 pm
Susan Werner
Susan Werner
6:00 pm
-
6:30 pm
Tracy Walton
Tracy Walton
6:30 pm
-
7:45 pm
Alison Brown
Alison Brown
7:45 pm
-
8:30 pm
Deirdre Flint
Deirdre Flint
8:30 pm
-
10:00 pm
Joan Osborne
Joan Osborne
Workshop Stage
1:15 pm
-
2:15 pm
Improve your Festival Photography
Hosted by
Photographer Michael Kabelka
2:45 pm
-
3:45 pm
Learn the ins and outs of “Busking”
Hosted by
Adelaide Punkin & Something Simple
4:15 pm
-
5:15 pm
Jam Class
Hosted by
The Decker Bandits
5:45 pm
-
6:45 pm
Sunset Song-Swap
Hosted by
Ian Campbell, Shanna in a Dress, Phil Henry
Gazebo Stage
2:30 pm
-
3:15 pm
She's With Him
3:45 pm
-
4:30 pm
Glori Wilder
5:00 pm
-
5:45 pm
Lucas Neil
6:15 pm
-
7:00 pm
Bards of Gungywamp
7:30 pm
-
8:15 pm
Steve Dunn
Allison Leah
12:00 pm
-
12:40 pm
Acoustic Stage
Allison Leah
12:00 pm
-
12:40 pm
Acoustic Stage
Tall Travis
12:40 pm
-
1:30 pm
Main Stage
Tall Travis
12:40 pm
-
1:30 pm
Main Stage
Dim Lights, Thick Smoke
1:30 pm
-
2:00 pm
Acoustic Stage
Dim Lights, Thick Smoke
1:30 pm
-
2:00 pm
Acoustic Stage
Nick Depuy & The Big Fly
2:00 pm
-
3:00 pm
Main Stage
Nick Depuy & The Big Fly
2:00 pm
-
3:00 pm
Main Stage
The Bargain
3:00 pm
-
3:30 pm
Acoustic Stage
The Bargain
3:00 pm
-
3:30 pm
Acoustic Stage
The Whiskey Treaty Roadshow
3:30 pm
-
4:30 pm
Main Stage
The Whiskey Treaty Roadshow
3:30 pm
-
4:30 pm
Main Stage
Kirsten Maxwell
4:30 pm
-
5:00 pm
Acoustic Stage
Kirsten Maxwell
4:30 pm
-
5:00 pm
Acoustic Stage
Susan Werner
5:00 pm
-
6:00 pm
Main Stage
Susan Werner
5:00 pm
-
6:00 pm
Main Stage
Tracy Walton
6:00 pm
-
6:30 pm
Acoustic Stage
Tracy Walton
6:00 pm
-
6:30 pm
Acoustic Stage
Alison Brown
6:30 pm
-
7:45 pm
Main Stage
Alison Brown
6:30 pm
-
7:45 pm
Main Stage
Deirdre Flint
7:45 pm
-
8:30 pm
Acoustic Stage
Deirdre Flint
7:45 pm
-
8:30 pm
Acoustic Stage
Joan Osborne
8:30 pm
-
10:00 pm
Main Stage
Joan Osborne
8:30 pm
-
10:00 pm
Main Stage
Workshop Stage
1:15 pm
-
2:15 pm
Improve your Festival Photography
Hosted by
Photographer Michael Kabelka
2:45 pm
-
3:45 pm
Learn the ins and outs of “Busking”
Hosted by
Adelaide Punkin & Something Simple
4:15 pm
-
5:15 pm
Jam Class
Hosted by
The Decker Bandits
5:45 pm
-
6:45 pm
Sunset Song-Swap
Hosted by
Ian Campbell, Shanna in a Dress, Phil Henry
Gazebo Stage
2:30 pm
-
3:15 pm
She's With Him
3:45 pm
-
4:30 pm
Glori Wilder
5:00 pm
-
5:45 pm
Lucas Neil
6:15 pm
-
7:00 pm
Bards of Gungywamp
7:30 pm
-
8:15 pm
Steve Dunn
Time
Main Stage
Acoustic Stage
11:00 am
-
11:50 am
Thanks!
Thanks!
11:50 am
-
12:20 pm
Mustard's Retreat
Mustard's Retreat
12:20 pm
-
1:15 pm
liz bills & the change
liz bills & the change
1:15 pm
-
1:45 pm
Phil Henry
Phil Henry
1:45 pm
-
2:45 pm
Johnny Longo & The Koolhead Blues Band
Johnny Longo & The Koolhead Blues Band
2:45 pm
-
3:15 pm
Girl Blue
Girl Blue
3:15 pm
-
4:15 pm
Mark Gamsjager & The Lustre Kings
Mark Gamsjager & The Lustre Kings
4:15 pm
-
4:45 pm
The Midnight Anthem
The Midnight Anthem
4:45 pm
-
5:45 pm
Joe Crookston
Joe Crookston
5:45 pm
-
6:30 pm
Shanna in a Dress
Shanna in a Dress
6:30 pm
-
7:45 pm
The Slambovian Circus of Dreams
The Slambovian Circus of Dreams
7:45 pm
-
8:30 pm
Tall Travis
Tall Travis
8:30 pm
-
10:00 pm
Uprooted Band
Uprooted Band
Workshop Stage
11:15 am
-
12:15 pm
Beginner Ukulele
Hosted by
Jon Concilio
12:45 pm
-
1:45 pm
Songwriting Workshop
Hosted by
Shanna in a Dress
2:15 pm
-
3:15 pm
Hand-Drumming
Hosted by
Lil Chris Cirullo
3:45 pm
-
4:45 pm
Stories and Art, Lessons from Strangers
Hosted by
John John Brown
5:15 pm
-
6:15 pm
Sunset Song-Swap
Hosted by
Allison Leah, Sean Magwire, Kirsten Maxwell
Gazebo Stage
12:30 pm
-
1:15 pm
Sierra West
1:45 pm
-
2:30 pm
Autumn Sky Hall
3:00 pm
-
3:45 pm
The Decker Bandits
4:15 pm
-
5:00 pm
The Moon Shells
5:30 pm
-
6:15 pm
Bards of Gungywamp
Thanks!
11:00 am
-
11:50 am
Main Stage
Thanks!
11:00 am
-
11:50 am
Main Stage
Mustard's Retreat
11:50 am
-
12:20 pm
Acoustic Stage
Mustard's Retreat
11:50 am
-
12:20 pm
Acoustic Stage
liz bills & the change
12:20 pm
-
1:15 pm
Main Stage
liz bills & the change
12:20 pm
-
1:15 pm
Main Stage
Phil Henry
1:15 pm
-
1:45 pm
Acoustic Stage
Phil Henry
1:15 pm
-
1:45 pm
Acoustic Stage
Johnny Longo & The Koolhead Blues Band
1:45 pm
-
2:45 pm
Main Stage
Johnny Longo & The Koolhead Blues Band
1:45 pm
-
2:45 pm
Main Stage
Girl Blue
2:45 pm
-
3:15 pm
Acoustic Stage
Girl Blue
2:45 pm
-
3:15 pm
Acoustic Stage
Mark Gamsjager & The Lustre Kings
3:15 pm
-
4:15 pm
Main Stage
Mark Gamsjager & The Lustre Kings
3:15 pm
-
4:15 pm
Main Stage
The Midnight Anthem
4:15 pm
-
4:45 pm
Acoustic Stage
The Midnight Anthem
4:15 pm
-
4:45 pm
Acoustic Stage
Joe Crookston
4:45 pm
-
5:45 pm
Main Stage
Joe Crookston
4:45 pm
-
5:45 pm
Main Stage
Shanna in a Dress
5:45 pm
-
6:30 pm
Acoustic Stage
Shanna in a Dress
5:45 pm
-
6:30 pm
Acoustic Stage
The Slambovian Circus of Dreams
6:30 pm
-
7:45 pm
Main Stage
The Slambovian Circus of Dreams
6:30 pm
-
7:45 pm
Main Stage
Tall Travis
7:45 pm
-
8:30 pm
Acoustic Stage
Tall Travis
7:45 pm
-
8:30 pm
Acoustic Stage
Uprooted Band
8:30 pm
-
10:00 pm
Main Stage
Uprooted Band
8:30 pm
-
10:00 pm
Main Stage
Workshop Stage
11:15 am
-
12:15 pm
Beginner Ukulele
Hosted by
Jon Concilio
12:45 pm
-
1:45 pm
Songwriting Workshop
Hosted by
Shanna in a Dress
2:15 pm
-
3:15 pm
Hand-Drumming
Hosted by
Lil Chris Cirullo
3:45 pm
-
4:45 pm
Stories and Art, Lessons from Strangers
Hosted by
John John Brown
5:15 pm
-
6:15 pm
Sunset Song-Swap
Hosted by
Allison Leah, Sean Magwire, Kirsten Maxwell
Gazebo Stage
12:30 pm
-
1:15 pm
Sierra West
1:45 pm
-
2:30 pm
Autumn Sky Hall
3:00 pm
-
3:45 pm
The Decker Bandits
4:15 pm
-
5:00 pm
The Moon Shells
5:30 pm
-
6:15 pm
Bards of Gungywamp
Time
Main Stage
Acoustic Stage
10:30 am
-
12:00 pm
Joe Crookston
Joe Crookston
12:00 pm
-
12:30 pm
Sean Magwire
Sean Magwire
12:30 pm
-
1:30 pm
The Slambovian Circus of Dreams
The Slambovian Circus of Dreams
1:30 pm
-
2:00 pm
Adelaide Punkin & Something Simple
Adelaide Punkin & Something Simple
2:00 pm
-
3:00 pm
Matt Smith's World "Into the Light" CD Release
Matt Smith's World "Into the Light" CD Release
3:00 pm
-
3:30 pm
Jake Swamp and the Pine
Jake Swamp and the Pine
3:30 pm
-
4:30 pm
The Mammals
The Mammals
4:30 pm
-
5:00 pm
The Decker Bandits
The Decker Bandits
5:00 pm
-
6:00 pm
The Nields
The Nields
6:00 pm
-
6:30 pm
The Currys
The Currys
6:30 pm
-
8:00 pm
Adam Ezra Group
Adam Ezra Group
Workshop Stage
12:00 pm
-
1:00 pm
Studio Pre-Production
Hosted by
Tracy Walton
1:30 pm
-
2:30 pm
Why is my guitar always out of tune?
Hosted by
Tim Sway
3:00 pm
-
4:00 pm
Hand-Drumming
Hosted by
Lil Chris Cirullo
4:30 pm
-
5:30 pm
Sunset Song-Swap
Hosted by
Riley Cotton, Sierra West, Shawn Taylor
Gazebo Stage
12:15 pm
-
1:00 pm
Riley Cotton
1:30 pm
-
2:15 pm
South Lake Jazz
2:45 pm
-
3:30 pm
Michael Suddes
4:00 pm
-
4:45 pm
King Saison
Joe Crookston
10:30 am
-
12:00 pm
Main Stage
Joe Crookston
10:30 am
-
12:00 pm
Main Stage
Sean Magwire
12:00 pm
-
12:30 pm
Acoustic Stage
Sean Magwire
12:00 pm
-
12:30 pm
Acoustic Stage
The Slambovian Circus of Dreams
12:30 pm
-
1:30 pm
Main Stage
The Slambovian Circus of Dreams
12:30 pm
-
1:30 pm
Main Stage
Adelaide Punkin & Something Simple
1:30 pm
-
2:00 pm
Acoustic Stage
Adelaide Punkin & Something Simple
1:30 pm
-
2:00 pm
Acoustic Stage
Matt Smith's World "Into the Light" CD Release
2:00 pm
-
3:00 pm
Main Stage
Matt Smith's World "Into the Light" CD Release
2:00 pm
-
3:00 pm
Main Stage
Jake Swamp and the Pine
3:00 pm
-
3:30 pm
Acoustic Stage
Jake Swamp and the Pine
3:00 pm
-
3:30 pm
Acoustic Stage
The Mammals
3:30 pm
-
4:30 pm
Main Stage
The Mammals
3:30 pm
-
4:30 pm
Main Stage
The Decker Bandits
4:30 pm
-
5:00 pm
Acoustic Stage
The Decker Bandits
4:30 pm
-
5:00 pm
Acoustic Stage
The Nields
5:00 pm
-
6:00 pm
Main Stage
The Nields
5:00 pm
-
6:00 pm
Main Stage
The Currys
6:00 pm
-
6:30 pm
Acoustic Stage
The Currys
6:00 pm
-
6:30 pm
Acoustic Stage
Adam Ezra Group
6:30 pm
-
8:00 pm
Main Stage
Adam Ezra Group
6:30 pm
-
8:00 pm
Main Stage
Workshop Stage
12:00 pm
-
1:00 pm
Studio Pre-Production
Hosted by
Tracy Walton
1:30 pm
-
2:30 pm
Why is my guitar always out of tune?
Hosted by
Tim Sway
3:00 pm
-
4:00 pm
Hand-Drumming
Hosted by
Lil Chris Cirullo
4:30 pm
-
5:30 pm
Sunset Song-Swap
Hosted by
Riley Cotton, Sierra West, Shawn Taylor
Gazebo Stage
12:15 pm
-
1:00 pm
Riley Cotton
1:30 pm
-
2:15 pm
South Lake Jazz
2:45 pm
-
3:30 pm
Michael Suddes
4:00 pm
-
4:45 pm
King Saison